Super League 2 – Α’ όμιλος: Η Αναγέννηση νίκησε με ανατροπή την ΑΕΚ Β’, πρεμιέρα με το δεξί η ΑΕΛ!

Η Αναγέννηση Καρδίτσας παρατάχθηκε με 13 πάικτες κόντρα στην ΑΕΚ Β’, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει 2-1 στην έδρα της και μάλιστα με ανατροπή. Νικηφόρα πρεμιέρα για ΑΕΛ και Αιολικό.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πέτυχε μια παλικαρίσια νίκη κόντρα στην ΑΕΚ Β’, καθώς επικράτησε 2-1 με ανατροπή. Οι Θεσσαλοί παρατάχθηκαν με 13 παίκτες (μικρότερο αριθμό από αυτόν που προβλέπεται στον κανονισμό), όμως η Ένωση δεν προχώρησε σε ένσταση.

Ο αγώνας παρ’ όλα αυτά ξεκίνησε με 25 λεπτά αναομηνής, καθώς υπήρχαν διαβουλεύσεις αναφορικά με τη συμμετοχή της Αναγέννησης. Παρ’ όλα αυτά το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Αποστόλη Χριστόπουλο και η ΑΕΚ Β’ κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ψυχωμένη Αναγέννηση Καρδίτσας έφερε τούμπα το ματς. Αρχικά ισοφάρισε με τον Ξύδα στο 61ο λεπτό και ο Βερνάρδος στο 90+3′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Μπούζας, Ζάγγος, Ελιβέλτο, Βερνάρδος, Ξύδας, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Χρυσόπουλος, Κοσίδης, Πήλιος, Ραντόνια, Γιάλοου, Φοφανά, Πανεράς, Λεφράνκ, Ανδρικόπουλος, Απ. Χριστόπουλος.

Έκανε το καθήκον της η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ είχε νικηφόρα πρεμιέρα στην AEL F Arena, καθώς επικράτησε 2-1 του Καμπανιακού με το σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Μάριος Ογκμπόε άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με κεφαλιά του Πόζογλου στο 36ο λεπτό και ο Παπαγεωργίου στο 40ο λεπτό έκανε το 2-1.

Οι βυσσινί έφτασαν κοντά στο να πετύχουν και τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Μαϊδανού στο 79ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι του Κασαπίδη.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου (63′ Πατράλης), Πλέγας, Οτορμίν (72′ Αντράντα), Μαυριάς (63′ Πεντρόσο), Κοσσονού, Όγκμποε.

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Γαρύφαλος (74′ Καράμπελας), Γιουκούδης, Καθάριος (74′ Μάνιος), Μπούσης, Παπαστεριανός, Πόζογλου, Προσκυνητόπουλος (63′ Ζαννάκης), Σαρβανίδης, Τότσκα, Φροσύνης.

Ο Αιολικός πέρασε στις καθυστερήσεις κόντρα στην Κοζάνη

Ο Αιολικός πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Κοζάνης, καθώς επικράτησε 2-1, βάζοντας buzzer-beater στο 90+4′. Η ομάδα της Μυτιλήνης προηγήθηκε στο 74ο λεπτό με τον Ζάκαριτς. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Σουλιώτη στο 84′, ωστόσο δέκα λεπτά μετά ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κοζάνη: Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Νάτσος, Αναστασόπουλος, Κοροβέσης, Καλλέργης, Ελ Ιντρίσι, Ποζατζίδης.

Αιολικός: Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου, Καρανίκας, Λαγός, Σρνιτς, Ενομό, Ζάκαριτς, Τριανταφυλλάκος, Μανούσος.