Super League, Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 1-1: Δεν έχασαν παλι τα Λιοντάρια!

Super League: Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε μία… ανάσα από ένα μεγάλο «διπλό» στο Περιστέρι, ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Ατρόμητος βρήκε την… απάντηση και απέφυγε την ήττα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφτασε στην… πηγή και ήταν ελάχιστα λεπτά πριν… γευτεί το «νερό» της νίκης, αφού μέχρι το 93ο λεπτό είχε το προβάδισμα 1-0 από το τέρμα του Χατζηστραβού (40’) όμως, το «συγκρότημα» του Σάσα Ίλιτς κράτησε το αήττητο σερί του, με τον ίδιο στον πάγκο, χάρις σε κεφαλιά του Αντζιέλσκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση, καθώς ελέω των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για τον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, η αποστολή του Ατρόμητου καθυστέρησε να φτάσει στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου και αποφασίστηκε η μικρή… αναβολή.

Τελικά, μόλις οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του αγώνα, εμφανίστηκαν επηρεασμένες, καθώς το θέαμα κινήθηκε κάτω του μετρίου, χωρίς κάποια καλή στιγμή μπροστά στα δύο καρέ να δημιουργήσει… αναστάτωση στην εξέδρα.

Μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να απειλήσει και μάλιστα στο 22’ σκόραρε με τον Μπέργκστορμ, όμως, ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα, χωρίς να υπάρξει καθαρή… εικόνα για την υπόδειξή του.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, ο Δημήτρης Κατοίκος βρέθηκε στο VAR, το οποίο τον… κάλεσε, έλεγξε τη φάση, υπό έντονες φωνές από τις δύο ομάδες, ωστόσο, επέμεινε στην απόφασή του και ακύρωσε το γκολ, χωρίς να υπάρχει οφσάιντ ή επιθετικό φάουλ, καταλογίζοντας χέρι στον Χατζηστραβό.

Όμως, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο άσος των «Λιονταριών» βρήκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αυλωνίτης έβαλε σωστά την κόντρα στην απειλή του Ντε Μποκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από το παιχνίδι των Σερραίων, οι οποίοι στο 54’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, όμως, ο Άλεξιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα στο τετ-α-τετ.

Μάλιστα, τα «Λιοντάρια» απώλεσαν μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία να «κλειδώσουν» το «διπλό», όταν στο 93’ ο Τόμας δεν μπόρεσε να σκοράρει. Αντίθετα, στην επόμενη φάση, ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει την… απάντηση, μια και ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά, έγραψε το τελικό 1-1.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74’ Κουέν), Ρομπάιγ (74’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (89’ Κολομπίνο), Πηλέας (80’ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60’ Τομάς), Άλεξιτς.