Βόλος – Αρης 0-2,η βαθμολογία & η αυριανή αγωνιστική

Ο καλύτερος Άρης βρήκε την ουσία στο 2ο ημίχρονο, βρήκε δύο γκολ με τους Μορόν (πέναλτι) και Νταρίντα και πέρασε νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό με το 2-0 επί του ουραγού Βόλου. Ξανά σε θέσεις playoffs οι Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης… ανέπνευσε θεσσαλικό αέρα καθώς γέμισε με οξυγόνο τα πνευμόνια του νικώντας τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με 0-2 σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τα γκολ των Μορόν, Νταρίντα κι ευτυχώς δεν κρίθηκε από τις λανθασμένες αποφάσεις του διαιτητή Τσιμεντερίδη και του Σιδηρόπουλου στο VAR.

Η νίκη του Άρη μπορεί να χαρακτηριστεί επαγγελματική καθώς πήρε αυτό που απελπισμένα αναζητούσε έχοντας να διαχειριστεί ένα σωρό προβλήματα λόγω απουσιών. Η εύστοχη εκτέλεση του Λορέν Μορόν στο 60’ και το έξυπνο πλασέ του Βλάντιμιρ Νταρίντα στο 75’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους «κίτρινους» οι οποίοι είχαν σοβαρά παράπονα για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Καλογερόπουλου στο 36’ αλλά και του Άλχο στο 52’. Ο Βόλος δεν κατάφερε να προστατεύσει την εστία του για 19ο συνεχόμενο παιχνίδι (σ. σ. η τελευταία φορά ήταν με τον Παναθηναϊκό τον Απρίλιο του 2023 για τα Playoffs) και παραμένει στη μία νίκη στο Πρωτάθλημα και σε δύσκολη θέση παρότι είχε βελτιωμένη αγωνιστική εικόνα.

Ο ίδιος Βόλος και ο αλλαγμένος Άρης

Παρότι οι επιστροφές παικτών αύξησαν τις επιλογές του Κώστα Μπράτσου, ο προπονητής του Βόλου προτίμησε να μην προχωρήσει σε πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς επέλεξε τον Κίτσο στο δεξί άκρο και τον Κόστιτς στη θέση του τερματοφύλακα. Επέμεινε στο 4-2-3-1 με τους Τρουγιέ, Γκλάβτσιτς, Μπερτόγλιο στον άξονα και τους Ντέλετιτς, Κορνέτ, Γκαρσία στην επίθεση. Για τον Άρη, η παρουσία του Φράνκο Φεράρι αποτέλεσε έκπληξη αλλά ήταν απόφαση του Αργεντίνου μπακ να αγωνιστεί με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ο Βαλεντίνο Φατόρε πήρε το βάπτισμα του πυρός, λόγω των πολλών απουσιών, συνθέτοντας τετράδα στην άμυνα με τους Μοντόγια, Μπράμπετς. Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε διάταξη με τρεις στον άξονα (Βερστράτε, Νταρίντα, Πάρντο) διατηρώντας τον Μιχάλη Παναγίδη στα άκρα μαζί με τους Σουλεϊμάνοφ, Μορόν στην επιθετική γραμμή.

Ο Βόλος μπήκε ορεξάτος

Με τρεις τελικές προσπάθειες σε διάστημα πέντε λεπτών – δίχως όμως τη σπουδαία ευκαιρία – ο Βόλος μάλλον είχε διάθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με ξεκάθαρο στόχο την πίεση στην αμυντική τετράδα του Αρη και σύμμαχο το γεγονός ότι οι μεσαία γραμμή του Άρη χρειάστηκε χρόνο για να μπει στο παιχνίδι. Βέβαια, όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι έχαναν μέτρα στο γήπεδο και σταδιακά τα έπαιρνε ο Άρης ο οποίος είχε καλή κυκλοφορία μπάλας, υστερούσε όμως σε δημιουργία, ίσως γιατί ο Λορέν Μορόν (σ. σ. έκανε ένα σουτ στο 59ο δευτερόλεπτο του αγώνα αλλά μετά «χάθηκε») έδειξε αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα. Ο Άρης προσπάθησε να δημιουργήσει κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τα ανεβάσματα του Μοντόγια και τις συνεργασίες του Ισπανού με τον Σουλεϊμάνοφ.

Η φάση που σήκωσε συζήτηση

Ήταν αυτή του 36ου λεπτού όταν μετά από σέντρα του Ρούμπεν Πάρντο, ο Γιάκουμπ Μπράμπετς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια. Μετά από παρέμβαση του Τάσου Σιδηρόπουλου από το VAR το γκολ ακυρώθηκε δίχως όμως να το δει ο διαιτητής Τσιμεντερίδης αλλά αρκέστηκε σ’ αυτό που υπέδειξε ο VARίστας κι ενώ στο ξεκίνημα στην ίδια φάση προηγήθηκε χέρι του αμυντικού του Βόλου. Πριν από αυτή τη φάση προηγήθηκε ένα αδύναμο σουτ του Ντέλετιτς, αυτό του Τρουιγέ (επίσης από μακρινή απόσταση) είχε περισσότερη δύναμη αλλά δεν ανησύχησε τον Χουλιάν Κουέστα για να φτάσουμε στο 42ο λεπτό και στη δεύτερη τελική προσπάθεια του Μορόν όπου μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε δίχως σκορ (0-0).

Η πίεση των γηπεδούχων και ο Κουέστα

Μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος άλλαξε τα 2/4 της επιθετικής γραμμής του καθώς μετά την είσοδο του Λούνα, αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού και ο Μπερτόγλιο. Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στον Άρη και είχαν δύο στιγμές με το σουτ του Λούνα αλλά και του Κόμπα στο οποίο ο Κουέστα παρενέβη αποτελεσματικά. Στο 52’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε μια φάση όπου ο Λορέν Μορόν σούταρε από τη γραμμή της περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία χτυπώντας στο υψωμένο χέρι του Άλχο αλλά δεν υποδείχθηκε κάτι. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Καλογερόπουλος τράβηξε από τη φανέλα τον Μπράμπετς και μετά από παρέμβαση του Σιδηρόπουλου υποδείχθηκε η εσχάτη των ποινών.

Ο Μορόν έλυσε τον γόρδιο δεσμό

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λορέν Μορόν στο 60ο λεπτό έδωσε στον Άρη το προβάδισμα (0-1) και παράλληλα οδήγησε τον Βόλο σε ακόμη μεγαλύτερο ρίσκο για να βρει την ισοφάριση. Το δεύτερο σουτ του Τρουγιέ από μακρινή απόσταση επίσης δεν ανησύχησε τον Χουλιάν Κουέστα. Ο Βόλος προσπάθησε να γίνει πιο πιεστικός – καθώς ο Κώστας Μπράτσος προχώρησε σε φρεσκάρισμα – αλλά η άμυνα του Άρη ήταν σταθερή. Κι έτσι δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για .ένα δεύτερο γκολ για τους «κίτρινους» καθότι βρήκαν περισσότερο χώρους. Αυτό θα μπορούσε να είχε έρθει στο 72’ αλλά ο Λορέν Μορόν δεν διαχειρίστηκε σωστά την κατοχή της μπάλας βρισκόμενος έξω από τη μεγάλη περιοχή και με τον Κόστιτς εκτός θέσης. Κι αυτό που δεν έκανε ο Ισπανός…

… το έκανε ο Νταρίντα

Στο 75’ και πάλι ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση κι αυτή τη φορά δεν έκανε λάθος. Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ κράτησε την μπάλα όσο έπρεπε και την έδωσε όταν έπρεπε βλέποντας την κίνηση του Νταρίντα. Ο Τσέχος πλάσαρε υποδειγματικά και με το 0-2 έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του. Στον χρόνο που απέμενε ο Άρης είχε δύο φορές τις προϋποθέσεις για ένα τρίτο γκολ αλλά ο Τζόναταν Μενέντες είχε κακή τελική πάσα. Ο δε Βόλος επέμεινε ψάχνοντας τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι αλλά δεν έφτασε στο σημείο δημιουργίας φάσης.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Τρουιγιέ, Γκλάβτσιτς, Τσοκάνης, Καλογερόπουλος (Βόλος), Φεράρι (Άρης)

Ο MVP: Ο Άρης δεν είχε ξεκάθαρο πρωταγωνιστή αλλά όταν ο Λορέν Μορόν μπήκε στο παιχνίδι έγινε πιο επιθετικός, ομοίως και ο Νταρίντα ενώ ο Σουλεϊμάνοφ έφτιαξε τη φάση του δεύτερου γκολ.

Στο ύψος του: Ο Φράνκο Φεράρι έπαιξε τραυματίας και του αξίζουν συγχαρητήρια για την αυταπάρνησή του ενώ ο Βαλεντίνο Φατόρε για παίκτη που αγωνίστηκε μόλις για δεύτερη φορά στη θέση του στόπερ τα πήγε περίφημα.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Λίγα πράγματα από τον Ντέλετιτς, ακόμη λιγότερα και από τον Μπερτόγλιο ο οποίος αποχώρησε τραυματίας. Προβληματική ήταν και η αμυντική γραμμή του Βόλου.

Η «γκάφα»: Ο Καλογερόπουλος έκανε το λάθος στη φάση του κερδισμένου πέναλτι του Άρη, είχε προηγηθεί και το χέρι του στη φάση του 36ου λεπτού, ασχέτως του ότι εκεί δεν καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών

Το «στραγάλι»: Τσιμεντερίδης και Σιδηρόπουλος τα έκαναν μαντάρα. Στη φάση του 36’ και στο ακυρωθέν γκολ του Μπράμπετς, ο Τσιμεντερίδης δεν πήγε να δει τη φάση ως όφειλε αλλά αρκέστηκε σ’ αυτό που του είπε ο Σιδηρόπουλος από το VAR ο οποίος δεν είδε ότι προηγήθηκε χέρι του αμυντικού του Βόλου. Στη φάση του 52’ και πάλι οι δύο διαιτητές δεν είδαν ότι η μπάλα χτύπησε στο υψωμένο χέρι του Άλχο αλλάζοντας την πορεία της μπάλας στο σουτ του Μορόν σε μια ξεκάθαρη παρέμβαση πέναλτι. Στο 56’ είδαν τουλάχιστον το τράβηγμα της φανέλας του Μπράμπετς από τον Καλογερόπουλο.

Το «ταμείο»: Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε στον Βόλο σε μια νίκη από αυτές που χαρακτηρίζονται επαγγελματικές. Ο Βόλος ήταν πιο απειλητικός σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Οι δε διαιτητές (Τσιμεντερίδης-Σιδηρόπουλος) θα μπορούσαν να είχαν κρίνει το αποτέλεσμα με τις λανθασμένες αποφάσεις του.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (72’ Μαχαίρας), Γκλάβντσιτς, Τρουιγιέ (72’ , Μπερτόγλιο (48’ Κόρμπα), Ντέλετιτς, Κορνέτ (46’ Άλχο), Γκαρσία

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φατόρε, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (90+2 Ζαμόρα), Πάρντο (81’ Ζουλ), Σουλεϊμάνοφ (81’ Κάρλσον), Παναγίδης (64’ Μενέντες), Μορόν