Super League, ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: ” Τσίμπησ” στο φινάλετο “Χ” (+vids)

Ξέρανε το Γεντί Κουλέ σήμερα  ο ΠΑΣ Γιάννινα στο φινάλε…

Super League: Συναρπαστικό παιχνίδι έλαβε χώρα στο «Γεντί Κουλέ», καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα «έφυγε» με το βαθμό, χάρις σε γκολ του Εραμούσπε στο 86ο λεπτό.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη «μάχη» της 11ης αγωνιστικής της Super League στο Ηράκλειο, καθώς ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στο 1-1, με αποτέλεσμα να μοιραστούν από έναν βαθμό. Έτσι, οι Κρητικοί είναι πλέον στην 7η θέση με 13 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο, τη στιγμή που οι Ηπειρώτες έφτασαν τους 6 και «έπιασαν» τον Παναιτωλικό, που αγωνίζεται την Κυριακή (12/11) κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Γκολ από τα… αποδυτήρια
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΟΦΗ. Το «συγκρότημα» του Βάλντας Νταμπράουσκας κατάφερε να σκοράρει μόλις 35 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς, όταν ο Φελίπε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και ο Μαρινάκης που… ακολούθησε τη φάση, έγραψε το 1-0.

Μάλιστα, στο 7ο λεπτό ο Ντίκο έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, μια και η προβολή του πέρασε άουτ, ενώ στο 15’ ο ίδιος παίκτης μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα, πέρασε και τον Κλέιμαν, αλλά στο σουτ που έκανε ο Εραμούσπε με αυτοθυσία έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Καθολική υπεροχή
Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Ηπειρώτες άρχισαν να βγάζουν αντίδραση στο παιχνίδι τους. Στο 18ο λεπτό ο Εραμούσπε είδε την κεφαλιά που «έπιασε» να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Μπάουμαν και στο 40’ ο πορτιέρο των Κρητικών έδιωξε τον κίνδυνο από την απειλή του Σόρια.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 51’ ο Μπάουμαν απέκρουσε το σουτ του Μπάλαν, μέσα από την περιοχή, αλλά στην επαναφορά, ο Τζίμας… κατάφερε να την στείλει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 58’ ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να στοχεύσει σωστά στην κεφαλιά που πήρε από σέντρα του Σόρια και εννέα λεπτά αργότερα, η νέα κεφαλιά του επιθετικού του ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάουμαν που απέκρουσε.

Ο τελευταίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, αφού στο 78’ απέκρουσε το πλασέ του Τζίμα, ενώ στο 84’ ο Νέιρα δεν μπόρεσε να σκοράρει στη μοναδική ευκαιρία του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο.

Λύτρωση για τον ΠΑΣ Γιάννινα
Τελικά, τη λύτρωση για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Εραμούσπε στο 86ο λεπτό, όταν ο αμυντικός των Ηπειρωτών νίκησε τον Μπάουμαν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (90’ Γιαννούλης), Μαρινάκης (71’ Λάρσον), Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Ριέρα (46’ Μοσκέρα), Ντίκο (61’ Νέιρα), Φελίπε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο (46’ Ροσέρο), Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν.