Βόλεϊ

Β’ Εθνική Βόλεϊ Γυναικών: Η ασταμάτητη Παναχαϊκή νίκησε και τον Ακρίτα στην Καλαμάτα

Ούτε ο ΑΟ Ακρίτας κατάφερε να σταματήσει την Παναχαϊκή γνωρίζοντας την ήττα στο κλειστό της παραλίας με 1-3 σετ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής γυναικών (Η’ όμιλος).

Έχοντας υψηλά ποσοστά υποδοχής στο πρώτο σετ και αρκετές επιθετικές λύσεις ο Ακρίτας έβαλε δύσκολα στη φιλοξενούμενη ομάδα με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ.
Στα επόμενα σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Η Παναχαϊκή υπενθύμισε σε όλους γιατί θεωρείται το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Περιόρισε τα λάθη, επέβαλε τον ρυθμό της και με όπλο το μπλοκ έφυγε με το διπλό σε ένα ακόμα παιχνίδι.
Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που χάνει σετ η Πατρινή ομάδα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και μετά από δέκα τέσσερις αγώνες. Μάλιστα αυτό είχε ξανασυμβεί κατά την πρώτη έξοδο της Παναχαϊκής στη Καλαμάτα από τον Μεσσηνιακό ΓΣ (2-3) στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.
Επόμενος αντίπαλος η ΙΡΙΣ αυτή την Κυριακή στις 18:00 σε ένα ακόμα εντος έδρας παιχνίδι. Στόχος το τρίποντο που θα κρατήσει την ομάδα της Αργολίδας στις χαμηλές θέσεις.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 12-25, 10-25

* Οι πόντοι του ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις (35% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλου (7 χαμένα σέρβις)

Τα σετ: 1-3 (25-23, 15-25, 12-25, 10-25) σε 90’

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Τσιριμπή Μαίρη): Γεωργουλακου 2 (0/2 επιθ., 2 μπλοκ), Αντωνοπουλου 8 (7/21 επιθ., 1 άσσος, 57% υπ.- 35% αρ.), Ζουμπουλίδου 11 (10/30 επιθ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% αρ.), Γριβα 5 (4/7 επιθ., 1 μπλοκ), Σερελεα 7 (5/9 επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετεινάρη 12 (8/29 επιθ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπαστακού (λ, 52% υπ. – 20% αρ.), Καπετανεα (0/5 επιθ.), Κρικη,Γυφτέα, Βιγκου, Μεντζα, Τσαλικη