Βόλεϊ

Β’ Εθνική Βόλεϊ Γυναικών: Νίκη με 3-1 σετ ο Ακρίτας τον Σπαρτιατικό

Νίκη-ανάσα πέτυχε ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ απέναντι στον ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟ ΓΣ με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική του Ή ομίλου της Β’ Εθνικής Γυναικών.

Ένα τρίποντο που τον απομακρύνει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.
Ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ παρουσίασε δυο αγωνιστικά πρόσωπα και λίγο έλλειψε να το πληρώσει.
Στα δύο πρώτα σετ επέβαλε τον ρυθμό του, κυριάρχησε και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Λακωνική ομάδα αναγκάζοντας την σε πολλές λανθασμένες επιλογές ειδικά στην επίθεση.
Στα επόμενα χαλάρωσε, ήταν αγνώριστος, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εικόνα του τρίτου σετ όπου έκανε 18 σε σέρβις, επίθεση και υποδοχή χαρίζοντας ουσιαστικά ένα σετ στην αντίπαλη ομάδα.
Στο καθοριστικό τέταρτο σετ είχαμε εναλλαγές στο σκορ μέχρι το τέλος με τις ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Τελικά παρόλο που οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 22-24 ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ βρήκε τις λύσεις και τα ψυχικά αποθέματα κλείνοντας τον αγώνα με άσσο της Ζουμπουλιδου για το 29-27.
Ακόμα ένα σημαντικό παιχνίδι ακολουθεί για τον ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ, αυτή τη φορά εκτος εδρας με τον ΑΣΠΕ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ο οποίος βρίσκεται χαμηλά στον πίνακα και έχει μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς.
*Οι πόντοι του ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ προήλθαν από 10 άσους, 51 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλου (10 χαμένα σέρβις)
Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-11, 24-26, 29-27) σε 111’
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Καψαμπέλη Σοφία):

Πανταζοπούλου 1 (0/3 επιθ., 1 άσσος)
Αντωνοπουλου 11 (9/28επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.- 25% αριστ.), Γριβα 12 (7/11 επιθ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σερελεα 12 (8/16 επιθ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ),
Ζουμπουλίδου 12 (9/22 επιθ., 3 άσσοι, 42% υπ.-10% αριστ.), Πετειναρη 16 (16/41 επιθ.), Ντρούβα (λ. 36% υπ.- 9% αριστ.), Τσαλίκη 3 (2/11 επιθ., 1 άσσος), Γεωργουλακου, Καπετανεα, Μέντζα, Γυφτεα, Καραμπάτσου

ΙΡΙΣ 1
*Οι τεσσερις πρωτες της τελικης βαθμολογιας θα αγωνιστούν στα play-off ανοδου και θα υποβιβαστούν στην τοπική κατηγορία δυο έως τέσσερις ομάδες