Βαλένθια – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 94-87: Άργησε να πάρει μπρος…

Για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν… σκιά του εαυτού του στη «La Fontetta» και παρά την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα (94-87) από τη Βαλένθια.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για μισή ώρα αγώνα στη Βαλένθια, άφησε τον Ντούμπλιεβιτς και τους περιφερειακούς της ομάδας του Χάουμε Πονσαρνάου να κάνουν… ό,τι θέλουν στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι τα… έβαζαν από παντού, η άμυνα της ομάδας του Ρικ Πιτίνο ήταν κάτι παραπάνω από προβληματική με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +16 (80-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι»… ξύπνησαν στην τελευταία περίοδο, έκαναν σερί 13-0 και «έσφιξαν» επιτέλους την άμυνά τους, όμως, αποδείχθηκε πως ήταν πλέον πολύ αργά. Παρά το 82-82 και το 85-84 1’30’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Από τη στιγμή, μάλιστα, που στα τελευταία 70’’ ο Νικ Καλάθης πήγε στον πάγκο με το πέμπτο του φάουλ, ενώ λίγο αργότερα τον ακολούθησε και ο Γιώργος Παπαγιάννης, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Σε όλο αυτό, προστέθηκαν και δυο σφυρίγματα έδρας – ο ελαφρύτερος χαρακτηρισμός που μπορεί να δοθεί – υπέρ του Λαμπεϊρί και του Ντούμπλιεβιτς, όταν το ματς ήταν στην… κόψη του ξυραφιού και κάπως έτσι η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Βαλένθια για το τελικό 94-87. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμεινε έτσι στις 13 νίκες και την έκτη θέση της βαθμολογίας, με τους Ισπανούς να «πατάνε» στην οκτάδα όντας έβδομοι με επτά νίκες.