Βόλεϊ

Volleyleague: Ιστορικές στιγμές στην Καλαμάτα

Την πρώτη εντός έδρας νίκη τους στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ πέτυχαν οι Μεσσήνιοι, που “λύγισαν” στο τάι μπρέικ τον Φοίνικα Σύρου (3-2 σετ), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους πρώτους δύο πόντους του αγώνα, ωστόσο κάπως έτσι προέκυψε για τους γηπεδούχους μία πολύ καλή περιστροφή που έφερε τον Δαλακούρα σε θέση σέρβερ, ο οποίος δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή, με αποτέλεσμα η Καλαμάτα 80 να προηγηθεί με 5-1. Ωστόσο, ο Φοίνικας επέστρεψε με κομβικό τον Ντάκα. Ο Σέρβος κεντρικός τελείωσε πολλές μπάλες, πέτυχε έξι πόντους και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μία λάθος επίθεση του Μπράιαν έφερε το 1-0 για τους γηπεδούχους, που πήραν το πρώτο σετ με το σκορ στο 29-27, έπειτα από 34 λεπτά.

Αρκετά καλύτερη στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σύρου, που ήταν πιο αποφασιστική και πήρε από νωρίς μία καλή διαφορά, με τον Ασπιώτη να τελειώνει αποτελεσματικά αρκετές φάσεις στην επίθεση και να διαμορφώνει το 7-3. Οι Μεσσήνιοι κατάφεραν να μειώσουν σε 10-8 με τον Οκάμπο, ωστόσο ο Αργεντίνος διαγώνιος δεν έφθανε στην Καλαμάτα 80. Ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος από τους Κυκλαδίτες, με τους Γκόμεζ και Μπαρμπούνη να πιάνουν πολύ καλή απόδοση. Η ισοφάριση φαινόταν ότι έρχεται και το 1-1 ολοκληρώθηκε ουσιαστικά, όταν ανέλαβε να σερβίρει ο Γαλιώτος, ο οποίος υπέγραψε ένα μεγάλο σερί του Φοίνικα, που με 25-13 πήρε το δεύτερο σετ.

Πιο υποψιασμένη μπήκε στο τρίτο σετ η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη, που βρήκε ρυθμό από τα καλά σερβίς και εκμεταλλεύτηκε τις κακές αποστάσεις των φιλοξενούμενων. Αντιστράφηκαν οι ρόλοι πλέον, με την Καλαμάτα 80 να κυριαρχεί στο τερέν. Ο Οκάμπο πήρε τους πρώτους δύο πόντους και το μεγάλο ποσοστό του Κένεν στην υποδοχή έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 12-4. Η είσοδος του Πετσιά στο παιχνίδι, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Μαζί με τον Κουτσομύτη έκαναν τη διαφορά και ο Φοίνικας προσπέρασε (17-16) με επιμέρους 13-4. Ο Ασπιώτης ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή των Συριανών, που με 25-22 έφθασαν στο 2-1.

Το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε Φοίνικα, που είχε το πλεονέκτημα και φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι στους πρώτους πόντους του τέταρτου σετ, με τους Μπαρμπούνη και Μπράιαν να είναι αποτελεσματικοί επιθετικά. Όμως από το 4-4, η Καλαμάτα 80 κατάφερε να ξεφύγει με 13-9, καθώς λειτούργησαν αρκετά καλά τα μπλοκ. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 21-17, παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους. Οι Κυκλαδίτες ισοφάρισαν σε 22-22 με τον Ασπιώτη. Εκεί με δύο πόντους ο Κένεν έκανε το 24-22 για τους γηπεδούχους και ο Οκάμπο πήρε το μπλοκ άουτ, που διαμόρφωσε το 25-23 και το 2-2 για τους Μεσσήνιους.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έφθασαν σε μία ιστορική νίκη, την πρώτη εντός έδρας στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ. Το σούπερ δίδυμο των γηπεδούχων Οκάμπο-Κένεν ήταν αυτό που “καθάρισε” στο 5ο σετ. Η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε με 5-1 και ουσιαστικά αυτό την οδήγησε στη νίκη, αν και το σύνολο του Τσέντομιρ Ίλιτς μείωσε και προσπάθησε για την ανατροπή.

Τα σετ: 29-27, 13-25, 22-25, 25-23, 15-11

Πηγή: ertsports