Υποβάθμιση: Στην Κ21της Άρσεναλ έπαιξε ο Σωκράτης…

Δυσμενή μετάθεση (δυστυχώς) στην Κ23 της Άρσεναλ για τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο...

Άρσεναλ: Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε την πρώτη του φετινή συμμετοχή σε αγώνα της Κ23 για την Premier League 2!
Ο Μικέλ Αρτέτα δεν υπολογίζει τον Σωκράτη Παπαστατόπουλο. Ο Έλληνας άσος της Άρσεναλ έχει τεθεί εκτός από την Premier League καθώς δε δηλώθηκε στη λίστα των «κανονιέρηδων». Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Εδώ και τρεις μήνες λοιπόν, ο Σωκράτης δεν είχε αγωνιστεί ούτε λεπτό! Ήρθε η ώρα όμως να κάνει την πρώτη του συμμετοχή. Κι αυτή ήρθε την Παρασκευή (20/11). Όχι σε αγώνα της πρώτης ομάδας φυσικά, αλλά σε αναμέτρηση της Κ23!

Είναι οι λεγόμενες «ρεζέρβες» όπως είχαμε συνηθίσει να λέμε για τις Αγγλικές ομάδες. Στο Πρωτάθλημα της Premier League 2, η Άρσεναλ Κ23 αγωνίστηκε με την Έβερτον. Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός και αγωνίστηκε για 73 λεπτά.

Έπαιξε μαζί με τον Σαλιμπά δίδυμο στο κέντρο της άμυνας των Λονδρέζων, ενώ άφησε τη θέση του στον Νόρτον Κάφι στο 71ο λεπτό. Για την ιστορία να αναφέρουμε πως η Άρσεναλ Κ23 επικράτησε 1-0 με γκολ του Ρόουι.

Ο ίδιος ο Παπασταθόπουλος μάλιστα, με ανάρτησή του στα social media, τόνισε πως αισθάνεται χαρούμενος που επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους. Έστω κι αν αυτό έγινε με την Κ23 της Άρσεναλ…