Europa League: Προβάδισμα για Μπενφίκα, Τσέλσι, Βαλένθια (videos)

Η Μπενφίκα με τον Φέλιξ να πετυχαίνει χατ τρικ επικράτησε 4-2 της Άιντραχτ. Δεν φόρτσαρε η Τσέλσι, πήρε σκορ πρόκρισης στις καθυστερήσεις η Βαλένθια.

Η Άρσεναλ του Παπασταθόπουλου επικράτησε 2-0 της Νάπολι.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ – ΑΪΝΤΡΑΧΤ
Οι γηπεδούχοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι κέρδισαν πέναλτι στο 20′ με τον Ζέντσον να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Εντικά ο οποίος είδε σωστά και την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Φέλιξ ανέλαβε την εκτέλεση του και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Τραπ ο οποίος έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει τη μπάλα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Άιντραχτ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 40′ όταν ο Φέισα έχασε τη μπάλα από τον Ρέμπιτς, αυτός την πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γιόβιτς ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου που είχε βγει για να κόψει την πάσα του Ρέμπιτς.

Οι “Αετοί” κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 43′ όταν και πάλι ο Φέλιξ βρέθηκε εκτός περιοχής αυτή τη φορά και έπιασε ένα δυνατό δεξί σουτ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τραπ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σε μια δύσκολη φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κόστιτς με τακουνάκι μετά από σουτ έξω από την περιοχή αλλά το ριπλέι έδειξε πως ο παίκτης των φιλοξενούμενων καλυπτόταν.

Η Μπενφίκα θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα μπήκα δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50′ έφτασε σε ένα τρίτο γκολ με κεφαλιά του Ντίας ο οποίος ήταν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ με χατ τρικ του Φέλιξ ο οποίος από κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ με το δεξί και έγραψε το 4-1 για τη Μπενφίκα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 4-2 στο 72′ με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πασιένσια που νίκησε τον Βλαχοδήμο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Κόρτσια, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο, Ντίας, Φέισα, Σάμαρης, Σίλβα, Τσέρβι, Ζέντσον Φερνάντες, Φέλιξ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Άμπραχαμ, Χίντερεγκερ, Ντα Κόστα, Εντικά, Χασέμπε, Ρόντε, Κόστιτς, Ρέμπιτς, Γιόβιτς

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΡΤΣΑΡΕΙ Η ΤΣΕΛΣΙ, 1-0 ΜΕ ΑΛΟΝΣΟ
Η Τσέλσι ήταν το φαβορί του αγώνα στο ματς με την Σλάβια Πράγας αλλά δεν φόρτσαρε στην αναμέτρηση και πήρε μια νίκη στα τελευταία λεπτά που ήρθε με γκολ του Αλόνσο στο 86′ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όχι όμως και τα γκολ. Αρχικά οι “μπλε” απείλησαν πρώτα στο 25′ όταν ο Γουίλιαν είχε δοκάρι στο 25′ με έναν δυνατό κεραυνό.

Το γκολ που έδωσε το 1-0 στην Τσέλσι ήρθε στο 86′ με τον Γουίλιαν να σεντράρει από δεξιά και ο Αλόνσο με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ:  Κολάρ, Μπορίλ, Κουφάλ, Ντέλι, Κραλ, Στοχ, Ενγκαντέου-Εντγκαντουί, Μάζοπουστ, Σέβτσικ, Τραορέ, Ολαγίνκα.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέλτα, Αλόνσο, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Μπάρκλεϊ, Κόβατσιτς (68′ Καντέ), Ζορζίνιο, Γουίλιαν, Ζιρού, Πέδρο.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ
6′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τις νυχτερίδες, με τον τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ να πιάνει το πέναλτι του Παρέχο στη δεξιά γωνία (ήταν σωστή η υπόδειξη του ρέφερι Όλιβερ), αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Γκέντες πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 πολύ νωρίς στο ματς στο Μαδριγάλ.

36′ ΓΚΟΟΟΛ για το κίτρινο υποβρύχιο με πέναλτι του Καθόρλα, ο οποίος ξεγέλασε τον Νέτο και 1-1.

90′ ΓΚΟΟΟΛ για τις νυχτερίδες με τον Βας και 1-2 μέσα στο Μαδριγάλ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Φερνάντεθ, Γκασπάρ, Ρουίθ, Γκονθάλεθ, Κουιντίγια, Καθόρλα, Ιμπόρα, Φορνάλς, Τσουκουέζε, Κάσερες, Μορένο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Ρονκάγκλια, Παουλίστα, Γκαγιά, Βας, Παρέχο, Γκέντες, Τόρες, Γκαμεϊρό, Ροντρίγκο