Διεθνή

Γουλβς – Λίβερπουλ 0-1: Νίκη εξάδας για “ρεντς”, τραυματίστηκε σοβαρά ο Ρουί Πατρίσιο (+video)

Νίκη εξάδας για "ρεντς", τραυματίστηκε σοβαρά ο Ρουί Πατρίσιο

Η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Γουλβς εκτός έδρας με γκολ του Ζότα και ανέβηκε στην έκτη θέση της Premier League σε ένα ματς όπου ο σοβαρός τραυματισμός του Ρουί Πατρίσιο στο τέλος της αναμέτρησης σόκαρε τους πάντες.

Ένα γκολ του Ζότα στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου ήταν αρκετό για τη Λίβερπουλ για να της δώσει τη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γουλβς σε ένα ματς όπου στιγματίστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Ρουί Πατρίσιο τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα στο κεφάλι σε σύγκρουση του με συμπαίκτη του.

Η Γουλβς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 5′ αλλά το σουτ του Σεμέδο απέκρουσε ο Άλισον και κράτησε το μηδέν.

Στο 13′ είχαμε μια καλή κάθετη πάσα προς τον Μανέ ο οποίος βγήκε τετ α τετ, πέρασε τον Ρουί Πατρίσιο, αλλά έφυγε αρκετά πλάγια και δεν μπόρεσε να σουτάρει. Οι φιλοξενούμενοι στο 37′ θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ αλλά η κεφαλιά του Μανέ από το ύψος του πέναλτι πέρασε σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 45′ με διαγώνιο σουτ του Νέβες το οποίο πέρασε εκτός εστίας του Άλισον με το 0-0 να παραμένει.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Μανέ-Σαλάχ και Ζότα έκρυψαν τη μπάλα καθώς την άλλαξαν με αρκετά γρήγορη ταχύτητα με τελικό αποδέκτη τον Ζότα ο οποίος νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο και σκόραρε για το 0-1 πληγώνοντας την πρώην ομάδα του.

Η Γουλβς μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο και θα μπορούσε να ισοφαρίσει το σκορ στο 48′ αλλά η κεφαλιά του Κόαντι πέρασε πάνω από την εστία του Άλισον.

Από την πλευρά της η πρώτη καλή στιγμής της Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 80′ με τον Σαλάχ να μπαίνει από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε ο Ρουί Πατρίσιο.

Στο 86′ σε κάθετη μπαλιά για τον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος έφυγε από θέση οφσάιντ και πλάσαρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά και στην ίδια φάση ο Ρούι Πατρίσιο χτύπησε με τον Κόαντι με αποτέλεσμα να αποχωρήσει με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο μετά από 14 λεπτά.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο (90+11′ Ρούντι), Μπόλι, Κόαντι, Σάις, Σεμέδο (84′ Γκιμπς-Γουάιτ), Νέβες (76′ Ντεντόνκερ), Μουτίνιο, Κάστρο, Νέτο, Τραορέ, Χοσέ (70′ Φάμπιο Σίλβα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντρ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Αλκάνταρα (67′ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (67′ Μίλνερ), Σαλάχ, Ζότα (82′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ.