Η Ρόδος φιλικά 0-2 τον Α.Ο. Πυλίου

Φιλική νίκη πέτυχε η Ρόδος κόντρα στον Α.Ο Πυλίου στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας των «βυσσινί» για τη νέα χρονιά, ενώ ήταν το δεύτερο για την ομάδα του Νίκου Κουρμπανά.

Οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά από ένα καλό ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ και τους «πράσινους» να σκοράρουν στο δεύτερο με τους Μπαρμπαρούση και Σουλάι και να παίρνουν τη νίκη.

Εικόνα…

Ο Α.Ο Πυλίου ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε στο 8ο λεπτό όταν ο Τουργαΐδης έκανε ωραία ενέργεια απ’ τα αριστερά, πάσαρε στον Αλεξίου και εκείνος πλάσαρε στη κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Ψιμόπουλου. Στο 16ο λεπτό οι «βυσσινί» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Ντόκο έκανε την σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Αλεξίου πήρε την κεφαλιά με τον Ψιμόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με κεφαλιά του Παναγιωτόπουλο με τον Ψιμόπουλο να μπλοκάρει στην δεξιά του γωνία. Όσο περνούσε ο χρόνος οι άμυνες είχαν προσαρμοστεί καλύτερα και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη φάση μπροστά απ’ τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μέρος η Ρόδος παρουσιάστηκε καλύτερη, και κατάφερε στο 43’ (έπαιξαν δύο 40λεπτα οι ομάδες) να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Μπαρμπαρούσης με σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Χάμου για το 0-1. Οι «πράσινοι» είχαν διάθεση και στο 60’ απείλησαν ξανά όταν ο Τρόκα έκανε την παράλληλη πάσα και ο Μπαρμπαρούσης δοκίμασε ξανά το πόδια του με τον Χάμο να αποκρούει.

Όσο περνούσε η ώρα έλειπε όπως είναι λογικό και η απαραίτητη φρεσκάδα απ’ τον Α.Ο Πυλίου, ενώ οι αρκετές αλλαγές άλλαξαν και τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στο 71’ ο Μπουσμπίμπα με ατομική ενέργεια απείλησε με την μπάλα να περνά άουτ και στο 81’ ήρθε το 0-2 όταν μετά ο Κανταρτζής έκανε το δυνατό σουτ ο Χάμος απομάκρυνε και ο Σουλάι από κοντά πήρε το ριμπάουντ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φραγκιαδάκης με βοηθούς τους Πατσιαούρα και Μπαλιάκα.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Χάμος (82’ Βασιλείου), Παπαγεωργίου (77’ Στάκκος), Παναγιωτόπουλος, Μπριλάκης, Ντόκο, Μαυρόπουλος (78’ Γ. Κεφαλιανός), Νίκα (52’ Χατζησουλεϊμάν), Αποστολίδης (77’ Πάχος), Τουργαΐδης (68’ Συντιχάκης), Αλεξίου (82’ Κυπραίος), Μανωλιάς (68’ Χατζηνικολάου)

Ρόδος (Νίκος Κουρμπανάς): Ψιμόπουλος (41’ Ρόκου), Σουλάι, Μακρυδημήτρης (41’ Κανταρτζής), Νικολόπουλος, Γκίνο (82’ Πετρίδης), Βογιατζής Β., Τσούτσης (69’ Ζόγκας), Μουζακίτης, Τζουανάκης (65’ Μπουσμπίμπα), Τρόκα (78’ Μαντικός) Μπαρμπαρούσης (60’ Βογιατζής Σ.)