Ματσάρα στο Ντόρτμουντ: Γερμανία – Αργεντινή 2-2 (photo)

Στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» του Ντόρτμουντ όλα έδειχναν ότι η Γερμανία θα έβαζε τέλος στο σερί που είχε «χτίσε» η Αργεντινή απέναντί της στους τελευταίους φιλικούς αγώνες.

Αυτό, όμως, δε συνέβη παρά το σοβαρότατο προβάδισμα των «πάντσερ» (2-0), με την «αλμπισελέστε» να παίρνει την ισοπαλία και να συμπληρώνει 7 ματς αήττητη κόντρα στην Γερμανία (5-2-0).

Η ομάδα του Σκαλόνι παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, αλλά απέδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου είναι τιμωρημένος από την Ομοσπονδία με τρίμηνο αποκλεισμό για τις δηλώσεις που είχε κάνει μετά το Copa America, ποινή η οποία τελειώνει τον επόμενο μήνα.

Το συγκρότημα του Γιόακιμ Λεβ έδειχνε ότι θα «καθάριζε» σχετικά άνετα το ματς, από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, όταν μέσα σε 7 λεπτά (16′-22΄) πέτυχε δύο τέρματα, το πρώτο με τον Γκνάμπρι και το δεύτερο με τον Χάβερτς.

Ο Σκαλόνι «ανακάτεψε την τράπουλα» στο δεύτερο μέρος, κάνοντας τρεις γρήγορες αλλαγές στα πρώτα 17 λεπτά, με την τελευταία (Αλάριο) να αποδεικνύεται καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο 27χρονος επιθετικός της Μπάγερ Λεβερκούζεν μείωσε σε 2-1, ενώ από δική του ασίστ στο 88΄, ο Οκάμπος, ο οποίος επίσης είχε περάσει στον αγώνα στο 46΄, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Γερμανία και το δεύτερο στην Αργεντινή. Οι δυο τους έφεραν 2-2 στο «Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» του Ντόρτμουντ, σε ένα χορταστικό φιλικό παιχνίδι με τέσσερα γκολ και αρκετές ευκαιρίες. Μπορεί να έλειπε από τη μια ο Λιονέλ Μέσι λόγω τιμωρίας από τη FIFA και από την άλλη η άμυνα του Γιόαχιμ Λεβ να ήταν πειραματική, ωστόσο το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. Έπαιζαν άλλωστε δύο από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, οι οποίες έχουν βρεθεί τρεις φορές αντιμέτωπες σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και απέκτησαν δίκαια το προβάδισμα με 2-0, πρώτα με σκόρερ τον Γκνάμπρι στο 15′ (10ο γκολ σε 11 συμμετοχές) και έπειτα με τον Χάβερτς στο 22′. Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου είχαν καλύτερη εικόνα και περισσότερη κατοχή μπάλας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η αλμπισελέστε ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της μετά το 60ο λεπτό και βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τους Αλάριο στο 66′ και Οκάμπος στο 88′ ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 2-2.

Το δοκάρι για το 3-0

Η Γερμανία ήταν ξεκάθαρα ανώτερη στο ξεκίνημα αλλά και στην πορεία του πρώτου ημιχρόνου. Στο 31′ έφτασε κοντά στο 3-0 αλλά η προσπάθεια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στο 33′ η πρώτη αντίδραση από πλευράς Αργεντινής. Ο Ντε Πάουλ έπιασε ένα σουτ κεραυνό εκτός περιοχής, με τον Τερ Στέγκεν να αδυνατεί να αποκρούσει αλλά για καλή του τύχη η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι.

Ευκαιρία για τρίτο γκολ υπήρξε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Μαρκεζίν σταμάτησε την προσπάθεια του Τσαν. Στο τελευταίο μισάωρο η Αργεντινή επέβαλλε τους δικούς της κανόνες και γι’ αυτό κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Απέδειξε μάλιστα ότι αν είχε αποφύγει το κακό πρώτο ημίχρονο, θα διεκδικούσε μέχρι τέλους τους πόντους της νίκης. Το αποτέλεσμα πάντως κρίνεται δίκαιο.

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Τερ Στέγκεν, Τσαν, Κοχ, Ζούλε, Κλόστερμαν, Χάβερτς (83′ Ρούντι), Κίμιχ, Χάλστενμπεργκ, Μπραντ (66′ Αμίρι), Βάλντσμιντ, Γκνάμπρι (71′ Σερντάρ).

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρκεζίν, Φόιθ, Οταμέντι, Ρόχο (46′ Ακούνια), Ταλιαφίκο, Ντε Πάουλ (90′ Ροντρίγκες), Παρέδες, Περέιρα (76′ Σαράβια), Κορέα (46′ Οκάμπος), Ντιμπάλα (62′ Αλάριο), Λαουτάρο.