Βόλεϊ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα σετ – Δηλώσεις (+videos)

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε γρήγορα το νωθρό του ξεκίνημα, ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 και με επιβλητική εμφάνιση στα επόμενα τρία σετ ολοκλήρωσε την ανατροπή και θα συνοδεύσει τον Μίλωνα στον τελικό του Σαββάτου, σε μια επανάληψη της ημιτελικής σειράς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός μόλις διάβασε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Δικεφάλου και έκλεισε θέση για τον 25ο τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών της ιστορία του.

Εκεί που τον περιμένει ο Μίλωνας, με τις δύο ομάδες να έχουν αφήσει ανοιχτές υποθέσεις μετά και τη μονομαχία τους στην ημιτελική φάση της Volley League.

Πολυτιμότερος παίκτης των “ερυθρόλευκων” ήταν ο Σλοβένος διαγώνιος Τόνσεκ Στερν, καθώς με τους 26 πόντους του, εκ των οποίων οι πέντε με άσους, απέδειξε ότι στη μέρα του μπορεί να σμπαραλιάσει κάθε αντίπαλη άμυνα.

Έλλειψη καθαρού μυαλού, αδυναμία να επικρατήσει στο φιλέ, πολλά αβίαστα λάθη στην επίθεση και κακές υποδοχές, στέρησαν από τον ΠΑΟΚ την υπεράσπιση του τίτλου.

Το ματς ξεκίνησε ως αναμενόταν με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το 8-7, όταν ο ΠΑΟΚ αποσπάστηκε μετά από ένα μίνι σερί πέντε πόντων (8-12).

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του, με τον Δικέφαλο να τιμωρεί κάθε “ερυθρόλευκη” ολιγωρία, ενώ ο Καστελάνι πήρε δύο φορές time out για να συνεφέρει τους παίκτες του.

Όσο περνούσαν οι πόντοι ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σε όλα τα σημεία προβάδισμα, με αυτό να γίνεται ελαφρύ στο 20-22, ύστερα από ένα επιθετικό κρεσέντο των Πειραιωτών.

Το time out του Μιλενκόσκι και το μπλοκ των “ασπρόμαυρων” δούλεψαν, με τον ΠΑΟΚ εν τέλει να υπερασπίζεται τα τρία set ball του (21-24) και να παίρνει το πρώτο καθοριστικό σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετική διάθεση, πίεσε την άμυνα του ΠΑΟΚ, χάλασε τις υποδοχές του και με όπλο το σερβίς του Στερν και τις επιθέσεις του Ιντάλγκο κατάφερε να πάρει μέχρι και προβάδισμα τριών πόντων (14-11).

Ο Δικέφαλος προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις (14-13, 16-15) να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν τις λύσεις, να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να φτάνουν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με άνεση (25-18), βασιζόμενοι και στο μπλοκ, κάτι που στερήθηκε στο πρώτο σετ.

Το τρίτο σετ ήταν μια ακτινογραφία του δευτέρου, καθώς ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημά του πήρε προβάδισμα με 6-2 και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω του. Αντιθέτως πάτησε γκάζι (9-4, 15-6), φτάνοντας στη μέγιστη τιμή τη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο 21-13.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 21-15, πριν οι παίκτες του Μιλενκόσκι γίνουν βορά στις ορέξεις των “ερυθρόλευκων” με το σετ να κλείνει υπέρ του Ολυμπιακού με 25-16.

Κλειδιά για την υπεροχή των Πειραιωτών ήταν ο ανεξήγητος εκνευρισμός του Δικεφάλου και τα πολλά αβίαστα λάθη στην επίθεση των “ασπρόμαυρων”.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα χρονικό σημείο τον ρυθμό του Ολυμπιακού, ακόμα και όταν ισοφάρισε σε 14-14, καθώς έκτοτε έμεινε από ψυχικά αποθέματα, το μπλοκ του τον πρόδωσε και έχασε με κάτω τα χέρια (25-19).

Το 4-2 των παικτών του Καστελάνι έγινε γρήγορα 11-7 και 14-10, ενώ στο μόνο κομμάτι του σετ που απειλήθηκαν, βρήκαν τους τρόπους να χαλάσουν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και με τρεις σερί άσους του Τόνσεκ Στερν να κλείσουν το σετ και να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου, εκεί που τους περιμένει ο “αγριεμένος” και “διψασμένος” για διάκριση Μίλωνας.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-16, 25-19