Βόλεϊ

Παναθηναϊκός – Μίλωνας 1-3: Ισοπέδωσε τους πράσινους – Δηλώσεις (+videos)

Παναθηναϊκός – Μίλωνας 1-3: Ισοπέδωσε τους πράσινους και έγραψε ιστορία με την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Βόλεϊ

Ο Μίλωνας έγραψε ιστορία και για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Βόλεϊ ανδρών, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα με 1-3 σετ και να αποκλείεται στο Final Four.

Στον τελικό του Κυπέλλου Βόλεϊ ανδρών ο Μίλωνας. Στην τρίτη του συμμετοχή σε Final Four Κυπέλλου η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έγραψε ιστορία, παίρνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης και πλέον θα διεκδικήσει τον πρώτο της τίτλο στον θεσμό.

Ο Μίλωνας επικράτησε 1-3 σετ του Παναθηναϊκού, που ήταν η μοναδική ομάδα η οποία παρέμενε μέχρι πρότινος αήττητη στις φετινές αναμετρήσεις.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (30/03) στις 20:15, με τον Μίλωνα να περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού, στον οποίο ο Ολυμπιακός ως τυπικά γηπεδούχος αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ.

Ο ημιτελικός δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, που έχασε τον βασικό του πασαδόρο, Ιερεθουέλο.

Ο Κουβανός, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και υπέστη σύμφωνα με τις πρώτες προβλέψεις διάστρεμμα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με τη βοήθεια των συμπαικτών του.

Ο Μίλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ανδρεόπουλο να πάρουν προβάδισμα.
Με τη ψαλίδα να βρίσκετε πότε στο +3 και στο +5, έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Βόλεϊ ανδρών.

Οι πράσινοι στο δεύτερο σετ είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια, με τον Μίλωνα να προσπαθεί να πλησιάσει σε κάποιες στιγμές μειώνοντας μάλιστα στους 2 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός τελικά, χρειάστηκε μόλις το πρώτο set balls από τα έξι, με τον Πρωτοψάλτη να κλείνει το σετ με 25-18 και να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα του.

Κυρίαρχος σε ολόκληρο το τρίτο σετ ήταν ο Μίλωνας, ο οποίος δικαίως το κατέκτησε κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στον πρώτο του τελικό στο Κύπελλο.
Με 25-13 και τη διαφορά στο +12 ο Μίλωνας πήρε ξανά προβάδισμα στα σετ με 1-2. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ήξεραν ότι η νίκη ήταν μονόδρομος στο 4ο σετ, ώστε να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης.

Ωστόσο, και στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στην αρχή σε ρόλο κυνηγού, όμως σταδιακά βρήκε τον ρυθμό του και ισοφάρισε σε 14-14, ενώ για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο σετ προηγήθηκε με 15-14.

Το πιο κρίσιμο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος και τελικά τον Μίλωνα να γράφει ιστορία κατακτώντας για το 4ο σετ με 27-29.