Πάλεψε η Νέα Αρτάκη, τυχερή η Κηφισιά…

Κύπελλο Ελλάδας: Παρότι το πάλεψε η Νέα Αρτάκη τελικά ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από την Κηφισιά, που πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης

Μαχόμενη έπεσε η Νέα Αρτάκη η οποία ηττήθηκε εντός έδρας 2-1 από την Κηφισιά και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19′ με εκτέλεση πέναλτι (διαμαρτυρήθηκαν για τον καταλογισμό του οι γηπεδούχοι) του Ντοριβάλ, όμως η ‘απάντηση του ΑΟΝΑ ήταν άμεση, όταν μετά από σέντρα του Μεγάλου ο Καραμπάς με προβολή ισοφάρισε 1-1 στο 22′, με την ομάδα της Εύβοιας να πραγματοποιεί ίσως το καλύτερο της φετινό πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και αμφίρροπο, με την ομάδα της Κηφισιάς να παίρνει τελικά τη νίκη-πρόκριση χάρις στο γκολ του Τετέι με σουτ έξω απ’ την περιοχή στο 88′ και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν στο λίγα λεπτά που είχαν στη διάθεση τους.

ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ (Νίκος Κουρμπανάς): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Τσατσαρώνης (80′ Αρκούδας), Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου (68′ Χατζηστάμου), Παπαδάκης, Ντελέκος, Ζιγκερίδης (68′ Μεγάλος), Εσκουρέντο (75′ Ζαχαρόπουλος), Σταματάκος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτιματάς, Παυλάκης, Παπασάββας (80′ Τζέλη), Οικονομίδης (46′ Πρίτσας), Ντοριβάλ (90’+ Μκριτσιάν), Καραγκούνης (66′ Κρητίκος), Τετέι, Γιαννιτσάνης (66′ Γκότοβος).