Premier League: Ανατροπή και “τεσσάρα” η Σίτι στην Τότεναμ

Premier League: Βρέθηκε να χάνει στο τέλος του πρώτου μέρους με δύο γκολ, αλλά ήταν σαρωτική στο δεύτερο η Μάντσεστερ Σίτι κι επικράτησε 4-2 της Τότεναμ.

Στο -5 απ’ την κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε δύσκολα της Τότεναμ. Κυρίως επειδή χρειάστηκε να επιστρέψει στο ματς, μια και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά! Μάλιστα σε χρονικό σημείο που δεδομένα σόκαρε τους «πολίτες». Αλλά τα «σπιρούνια» δεν άντεξαν κι έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επιβλήθηκε 4-2.

Στο 44’ ο Κουλουσέφσκι ήταν αυτός άνοιξε το σκορ στο ματς. Εκεί που φαινόταν να λήγει το ημίχρονο με το προβάδισμα της Τότεναμ, ο Έμερσον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 0-2. Στέλνοντας το ματς στην ανάπαυλα με τα «σπιρούνια» να έχουν ξεκάθαρο πλεονέκτημα.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι «πολίτες» έδειχναν αγριεμένοι. Ο Χούλιαν Άλβαρες στο 51’ μείωσε σε 1-2, για να έρθει ο Χάλαντ δύο λεπτά μετά να ισοφαρίσει σε 2-2. Στο 63’ ο Μαχρέζ έκανε την απόλυτη ανατροπή δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 90’.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της εξ αναβολής 7ης αγωνιστικής στην Premier League:

Φούλαμ – Τσέλσι 2-1
(25΄ Γουίλιαν, 73΄ Κάρλος Βινίσιους – 47΄ Κουλιμπαλί)

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1