Premier League: «Έσωσε» το βαθμό στο τέλος η Άρσεναλ με την ουραγό Σαουθάμπντον!

Premier League: Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά η Άρσεναλ απέσπασε ισοπαλία μέσα στο Λονδίνο απ’ την ουραγό Σαουθάμπντον – Τρίβουν τα χέρια τους στη Μάντσεστερ Σίτι!
Η 32η αγωνιστική στην Premier League, άρχισε με ματς «φωτιά». Θεωρητικά το έργο της Άρσεναλ θα ήταν εύκολο κόντρα στην ουραγό Σαουθάμπντον. Όμως οι «κανονιέρηδες» δεν είναι σε καλή κατάσταση κι έτσι όχι απλά δε νίκησαν, αλλά χρειάστηκε να κάνουν μεγάλη επιστροφή στα τελευταία λεπτά, για να αποσπάσουν ισοπαλία μέσα στην έδρα τους με 3-3.

Η ομάδα του Λονδίνου βρέθηκε να χάνει απ’ το πρώτο λεπτό με το γκολ του Αλκαράς μετά από λάθος του Ραμσντέιλ. Οι «Άγιοι» στο 14’ έκαναν το 0-2 με τον πρώην άσο της Άρσεναλ, Γουόλκοτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν με τον Μαρτινέλι στο 20’.

Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων πήγαιναν χαμένες και ο Τσάλετα-Τσαρ έκανε το 1-3 στο 66’, επιβεβαιώνοντας το νόμο του ποδοσφαίρου. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον, η Άρσεναλ μείωσε στο 88’ με τον Έντεγκααρντ, για να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3 στο 90’ με τον Σάκα.

Πλέον η Άρσεναλ είναι στο +5 απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι, όμως το πλεονέκτημα είναι στους «πολίτες» καθώς έχουν δύο ματς λιγότερα. Οπότε με δικές τους νίκες ο τίτλος θα πάει σε αυτούς! Με την Άρσεναλ στα τελευταία ματς να δείχνει τάσεις… αυτοκτονίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3

(20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκααρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)