Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Με Κλάεζον η Σουηδία, νίκες για Ιταλία, Γερμανία και Αγγλία (+videos)

Η Σουηδία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής αφού επικράτησε 1-0 της Γεωργίας. Η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Ισλανδίας, η Ιταλία πέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Βόρειας Ιρλανδίας και η Αγγλία νίκησε 5-0 το Σαν Μαρίνο.

ΗΣουηδία επικράτησε 1-0 της Γεωργίας για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τον 2ο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται και η Εθνική μας ομάδα και βρίσκεται στην κορυφή, εξαιτίας της ισοπαλίας της Ελλάδας απέναντι στην Ισπανία.

Η Γεωργία αν και μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να βάλει δύσκολα στους Σουηδούς, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά στο σκορ. Η σέντρα έγινε για τον Ιμπραχίμοβιτς μέσα στην περιοχή, ο Ζλάταν γύρισε καταπληκτικά για τον Κλάεζον που στο 35′ έγραψε το 1-0.

Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους ωστόσο να “παίζουν” με τη φωτιά, αφού η Γεωργία επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση χάνοντας και ευκαιρία στο 82′.

Η Ιταλία πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία για τον 3ο όμιλο. Η σκουάντρα Ατζούρα “καθάρισε” από το πρώτο μέρος, αφού στο 14′ ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 39΄ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Νωρίτερα, η Ελβετία πήρε το διπλό κόντρα στη Βουλγαρία.

Η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Ισλανδίας για τον 7ο όμιλο. Μέσα σε λίγα λεπτά η Μάνσαφτ πήρε σοβαρό προβάδισμα. Στο 2′ ο Γκορέτσκα έκανε το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κάι Χάβερτς έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ. Στο 56ο λεπτό, ο Ιλκάι Γκιουντογκάν έγραψε το τελικό 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου, η Αρμενία πήρε το διπλό στο Λίχτενσταϊν με 1-0, ενώ η Ρουμανία δύσκολα επικράτησε 3-2 της Βορείου Μακεδόνες, οι οποίοι έκαναν επιστροφή από 2-0, σε 2-2.

Στον 9ο όμιλο, η Αγγλία είχε ένα εύκολο πέρασμα κόντρα στο Σαν Μαρίνο. Στο 14′ άνοιξε το σκορ ο Γουάρντ-Πράουζ, στο 21′ ο Κάλβερτ-Λίουιν σημείωσε το 2-0, ενώ στο 31′ ο Στέρλινγκ έγραψε το 3-0. Ο Κάλβερτ-Λίουν βρήκε ξανά δίχτυα στο 53′, ενώ ο Ουότκινς διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Με το δεξί μπήκε στον όμιλο και η Αλβανία επικρατώντας 1-0 της Ανδόρας εκτός έδρας με τον Λενιάνι στο 41′. Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ Ουγγαρία – Πολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Τέλος, στα παιχνίδια του 6ου ομίλου υπήρξαν δύο ισοπαλίες, αφού 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μολδαβία και Φερόε, ενώ 2-2 έληξε και το ματς μεταξύ της Σκωτίας και της Αυστρίας. Νωρίτερα, η Δανία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Ισραήλ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (25/3):

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισπανία – Ελλάδα 1-1 (33′ Μοράτα / 57′ πεν. Μπακασέτας)

Σουηδία – Γεωργία 1-0 (35′ Κλάεζον)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία – Ελβετία 1-3 (46′ Ντεσπότοφ / 7′ Εμπολό, 10′ Σεφέροβιτς, 12′ Ζούμπερ)

Ιταλία – Βόρεια Ιρλανδία 2-0 (14′ Μπεράρντι, 38′ Ιμόμπιλε)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ – Δανία 0-2 (13′ Μπρέιθγουεϊτ, 67′ Γουίντ)

Μολδαβία – Νησιά Φερόε 1-1 (9′ Νικολαέσκου / 83′ Όλσεν)

Σκωτία – Αυστρία 2-2 (71′ Χάνλεϊ, 85′ ΜακΓκιν / 55′, 80′ Κάλαϊτζιτς)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία – Ισλανδία 3-0 (2′ Γκορέτσκα, 7′ Χάβερτς, 56′ Γκιουντογκάν)

Λίχτενσταϊν – Αρμενία 0-1 (83′ Φρόμελτ αυτ.)

Ρουμανία – Βόρεια Μακεδονία 3-2 (28′ Τανάσε, 50′ Μιχαΐλα, 85′ Χάτζι / 82′ Αντέμι, 83′ Τρακόβσκι)

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανδόρα – Αλβανία 0-1 (41′ Λενιάνι)

Αγγλία – Σαν Μαρίνο 5-0 (14′ Γουάρντ-Πρόουζ, 21′, 53′ Κάλβερτ-Λίουιν, 31′ Στέρλινγκ, 83′ Γουότκινς)

Ουγγαρία – Πολωνία 3-3 (6′ Ρ. Σάλαι, 52′ Ζαλάι, 78′ Ορμπάν / 60′ Πιάτεκ, 61′ Γόσβιακ)

Photo credits: ⓒ 2020 Francois Mori/Associated Press