Προμηθέας-ΑΕΚ 98-88: Πατρινό ξέσπασμα και «κιτρινόμαυρη» υποχώρηση

Ο Προμηθέας κάλπασε στην 4η περίοδο, ενώ η ΑΕΚ έδειξε ότι έμεινε από βενζίνη και έτσι οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 98-88 και θα διεκδικήσουν αύριο (24/9) το τρόπαιο του Super Cup στον τελικό της διοργάνωσης

Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι ως το τέρμα στην 4η περίοδο, ενώ η ΑΕΚ έδειξε ότι έμεινε από βενζίνη και έτσι οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 98-88 και θα διεκδικήσουν αύριο (24/9) το τρόπαιο του Super Cup στον τελικό της διοργάνωσης (θα παίξουν εκεί με το νικητή του αποψινού 21:00 ματς Παναθηναϊκός – Περιστέρι)..

Ο Προμηθέας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι. Είχε πλουραλισμό, υπομονή, χτύπησε κοντά στο καλάθι. Από την άλλη η ΑΕΚ είχε θέματα στη άμυνα αρχικά, έκανε πολλά λάθη 6. Είχε, βέβαια, σε… κέφια τους Langford, Maciuliς, ενώ πήρε τα ριμπάουντ και έβαλε και τα τρίποντα, αλλά δεν μπορούσε να έχει διάρκεια, ενώ έκανε βιαστικές επιλογές.

Έτσι ο Προμηθέας προηγήθηκε με 23-17 στο 8΄.36΄΄.

Ξέσπασμα ΑΕΚ και «μπλακ άουτ» Προμηθέα

Εκεί, όμως, όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ ξύπνησε και ξέσπασε, ενώ ο Προμηθέας υπέστη ολικό μπλακ άουτ. Η «Ενωση» έτρεξε, πίεσε και… πάτησε τους Πατρινούς. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 16-0, γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 10 πόντους (23-33 στο 11΄.59΄΄).

Ξύπνημα με Λούντζη

Το σκηνικό όμως, άλλαξε στη συνέχεια. Η είσοδος του Λούντζη στο παρκέ, ξύπνησε τον Προμηθέα. Ο γκαρντ των Πατρινών έδωσε καθαρό μυαλό στην ομάδα, έδωσε λύσεις στην επίθεση και μαζί με τον Miller και την άμυνα ζώνης (με προσαρμογή) του Προμηθέα, οδήγησαν την ομάδα στην ανάκαμψη.

Η ΑΕΚ από την άλλη έχασε στροφές, είχε θέματα σε άμυνα και επίθεση, δεν έβρισκε σκορ με μακρινά σουτ.

Έτσι ο Προμηθέας ξαναμπήκε στο ματς με ένα επιμέρους σκορ 23-13 και το ημίχρονο έληξε μόνο με 3 πόντους (43-46) υπέρ της «Ένωσης».

Μάχη και «βραχυκύκλωμα» ΑΕΚ

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μάχη σώμα με σώμα (67-67 στο 30’).

Στο τέταρτο ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι και η ΑΕΚ έδειξε να… ρετάρει. Ο Αγραβάνης «σεληνιάστηκε» έβαλε 8 πόντους, ο Προμηθέας έβαλε τα σουτ και δη τα τρίποντα, έτρεξε, «μπλόκαρε» την ΑΕΚ που αποδιοργανώθηκε στην άμυνα, ενώ πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση.

Ετσι οι Πατρινοί από εκεί που ήταν στο -4 στο 32΄.41΄΄ (73-77) γύρισαν ανάποδα το παιχνίδι. Έκαναν ένα σερί 13-0 και πήγαν στο +9 (86-77 στο 35΄.41΄΄).

Η ΑΕΚ συνέχισε να παραπαίει, ο Γιαννόπουλος (19π. .με 5/7τριπ.) άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και ο Προμηθέας πήγε στο +16 (96-80 στο 38΄.14΄΄) και το ματς είχε πια ουσιαστικά τελειώσει.

Τρομερό επιμέρους σκορ

Ο Προμηθέας στο διάστημα αυτό της μεγάλης ανατροπής από το 32΄.41΄΄ (73-77) έως το 38΄.14΄΄ έκανε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 23-3!

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Agbelese 5 (6ριμπ., 2ασ.), Αγραβάνης 14 (4/4βολ., 2/3διπ., 2/2τριπ., 7ριμπ.), Garrett 8, Γιαννόπουλος 19 (2/4διπ., 5/7τριπ.), Miller 24 (3/3βολ., 3/6διπ., 5/6τριπ. 6ασ.), Λούντζης 21 3/6τριπ., 6ριμπ., 4ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), James 3 (1), Χριστοδούλου 3, Floyd 1.

ΑΕΚ: Moreira 19 (3/4βολ., 8/10διπ., 8ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 2κοψ.), Langford 14 (6/10βολ., 1/7διπ., 2/4τριπ.), Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Lojeski 4, Rice 18 (6/6βολ., 3/6διπ., 3/6τριπ., 5ασ.), Maciulis 20 (3/4βολ., 4/6διπ., 3/4τριπ., 4ριμπ.), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (1/4διπ., 0/1τριπ., 5ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Γόντικας 2, Atkins 2.