Βόλεϊ

Σε καλύτερα ημέρα οι Αμαζόνες 3-0 τον Απόλλωνα Καλαμάτας

«Μπούκωσε» επιθετικά ο Απόλλωνας κι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι οι Αμαζόνες, που βρέθηκαν και στην καλή τους μέρα, γνώρισε μοιραία την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα για την 4η αγωνιστική με 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-19).

Στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας, σε ένα καλό ματς, τα συνεχή την προηγούμενη εβδομάδα παιχνίδια, έδειξαν να στοιχίζουν και να καταβάλλουν την τοπική μας ομάδα που διαθέτει περιορισμένες λύσεις. Δυστυχώς για το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη τα βασικά επιθετικά ατού και κυρίως η Τόσι δε βρέθηκαν στη μέρα τους, ενώ έγιναν λάθη που στοίχισαν πόντους σε κρίσιμα σημεία. Μια Κόλλια δεν αρκούσε να… φέρει την άνοιξη… Προσπάθησε και η Φάιλο αλλά δεν έφτανε… Πάντως από την διακύμανση των σετ στα οποία οι Αμαζόνες είχαν σταθερά το προβάδισμα, η μέτρια εμφάνιση  του Απόλλωνα δημιουργεί μια πλασματική εικόνα για τη δυναμικότητα και την προοπτική των δυο αντιπάλων. Ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι της τοπικής μας ομάδας μέχρι τώρα κι ένα καλό κρασ-τεστ στο οποίο όμως οι καλαματιανές δεν βρέθηκαν στην μέρα τους αδικώντας τους εαυτούς τους και την αήττητη μέχρι τώρα πορεία τους. Σε κρίσιμα σημεία στο 2ο  και 3ο σετ, οι διαιτητές έβαλαν το χεράκι τους υπέρ της Αθηναϊκής ομάδας που κατά τα άλλα κέρδισε δίκαια.

Μουδιασμένα μπήκαν στο πρώτο σετ οι καλαματιανές, δίνοντας το δικαίωμα στις γηπεδούχους να έχουν το πρώτο λόγο στην εξέλιξή του, 6-1 και 10-3. Η Κόλλια πάλευε μόνη της να αφυπνίσει τις συμπαίκτριές της και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει 10-10 χάρη σε πόντους της Πατρινής ακραίας, της Τόσι και δυνατή παρουσία των Τσομπανίδου – Φαίλο στο φιλέ. Ακολούθησε «μάχη», με τις Αμαζόνες όμως να παίζουν πιο αποτελεσματικά και τον Απόλλωνα να μην εκμεταλλεύεται την ψυχολογία της δυναμικής του επιστροφής στο παιχνίδι. Με ένα σερί 7-2 το σκορ έφτασε 17-12 και ακολούθως 19-13, 20-14, 25-16 με τις Φάιλο και Τόσι σποραδικά να προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς να μπορούν να αλλάξουν την προδιαγεγραμμένη απώλεια του σετ.

Το δεύτερο ήταν ποιο αμφίρροπο με τον Απόλλωνα βελτιωμένο να κοντράρει στα ίσα τον αντίπαλό του αλλά την Κόλλια δυστυχώς μόνη της να εξακολουθεί να σηκώνει το βάρος στην επίθεση. Σταδιακά 5-2, 10-9, 16-14 (με δυο άσσους της Φάιλο), 19-17, 22-20 που διαμόρφωσαν με δυο λάθη τους οι διαιτητές για να κλείσει το σετ 25-21.

Ο Απόλλωνας έκανε την ύστατη προσπάθεια και το 3ο σετ, όπου παρά την κακή μέρα στην οποία βρέθηκε, ζόρισε τις Αμαζόνες με το σκορ να είναι κοντά, 5-5, 10-7, 15-10, 18-16, την Κόλλια να σερβίρει μέσα αλλά τους διαιτητές να δίνουν άουτ 19-16 και τελικά τον Απόλλωνα να καταβάλλεται 25-19.

Απόλλων Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Μαυροειδή, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωϊδου, Τσομπανίδου, Τόσι, Ξανθή, Σερελέα, Γιόλλα Νίκη, Γιόλλα Ειρήνη.