Διεθνή

Στη Λίβερπουλ το ευρωπαϊκό Σούπερκαπ, 5-4 στα πέναλτι την Τσέλσι (+video)

Η Λίβερπουλ νίκησε 5-4 την Τσέλσι στα πέναλτι και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερκαπ, τέταρτο της ιστορίας της. Ο Αντριάν απέκρουσε το πέναλτι του Έιμπραχαμ και χάρισε τον τίτλο στους ρεντς στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Ο τελικός του ευρωπαϊκού Σούπερκαπ στην Κωνσταντινούπολη τα είχε όλα. Γκολ, ανατροπές, παράταση και πέναλτι. Σασπένς, θέαμα, VAR, ωραίο ποδόσφαιρο. Η Λίβερπουλ μετά το Champions League κατέκτησε και το ευρωπαϊκό Σούπερκαπ στον τελικό με τη νικήτρια του Europa League, Τσέλσι.

Οι μπλε άνοιξαν το σκορ με τον Ζιρού, αλλά η συνεργασία Φιρμίνο – Μανέ οδήγησε το ματς στην παράταση. Οι ίδιοι έδωσαν το προβάδισμα στους ρεντς, αλλά η εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο οδήγησε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί όλοι ευστόχησαν. Όλοι εκτός από έναν. Τον τελευταίο. Ο Έιμπραχαμ εκτέλεσε, ο Αντριάν (απόντος του Άλισον) απέκρουσε και χάρισε τον Γιούργκεν Κλοπ το δεύτερο τρόπαιό του στον πάγκο της ομάδας και στη Λίβερπουλ το τέταρτο Σούπερκαπ της ιστορίας της. Όπως στον προηγούμενο τελικό της στην Πόλη, ξανά στα πέναλτι η Λίβερπουλ πανηγύρισε τον τίτλο.

Με κούπα έκλεισε την περσινή χρονιά Λίβερπουλ, με κούπα ξεκινάει και την καινούργια.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, οι κόκκινοι κατάφεραν στη διαδικασία των πέναλτι να πάρουν το τρόπαιο του Ευρωπαϊκού Super Cup, επικρατώντας στον 44ο τελικό με 5-4 της Τσέλσι στο «Μπεσίκτας Παρκ» της Κωνσταντινούπολης, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, Άντριαν.

Ο αγγλικός «εμφύλιος» δεν ανέδειξε νικητή στα 120 λεπτά, καθώς στην κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλος, 1-1 (36’ Ζιρού- 48’ Μανέ), ενώ στο επιπλέον μισάωρο, οι δύο ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν από μία φορά (95’ Μανέ- 101’ Ζορζίνιο πεν.) και τελικά «έλυσαν τις διαφορές» τους στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί, όπου ο Άντριαν απέκρουσε το τελευταίο χτύπημα του Εϊμπραχαμ και χάρισε στην ομάδα του το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, δεύτερο επί εποχής Κλοπ και τέταρτο στην Ιστορία της (1977, 2001, 2005 τα τρία προηγούμενα).

H πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ, επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη μετά από 14 χρόνια, εκεί όπου το 2005 είχε πανηγυρίσει το Champions League και πάλι στα πέναλτι στον αλησμόνητο τελικό με την Μίλαν.

Ο τέταρτος αγώνας της Τσέλσι στο Ευρωπαϊκό Super Cup δεν έφερε το δεύτερο τρόπαιο (1998 το είχε κατακτήσει), ενώ είχε ηττηθεί στις τελευταίες δύο εμφανίσεις της.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριαν, Γκόμες, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (91΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ), Μίλνερ (64΄ Βαϊνάλντουμ), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά, Τσαμπερλέιν (46΄ Φιρμίνο), Σαλάχ, Μανέ (103΄ Οριγκί)

ΤΣΕΛΣΙ (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Κρίστενσεν (84΄ Τομόρι), Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (101΄ Μπάρκλεϊ), Πέδρο, Πούλισιτς (74΄ Μάουντ), Ζιρού (74΄ Εϊμπραχαμ).