Βόλεϊ

Συναρπαστικά ματς στην πρεμιέρα της Β΄ Εθνικής Γυναικών

Αφροδίτη Ορφανέα και Πελεκούδα με τους διαιτητές του αγώνα Ακρίτας - ΕΑΠ, Ανδρέα Χριστοδουλόπουλο και Ηλία Τσουμελέα

Συναρπαστικό αναμένεται το πρωτάθλημα του Η΄ Ομίλου της Β΄ Εθνικής Βόλεϊ Γυναικών που ξεκίνησε με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις την Κυριακή.

Ο φιλόδοξος ΑΟ Ακρίτας δεν τα κατάφερε απέναντι στην πιο έτοιμη Ε.Α. Πατρών (0-3 σετ), ελπίζει όμως σε καλύτερη συνέχεια. Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε και ο τραυματισμός της κεντρικής του Ακρίτα, Αθηνάς Ζερίτη που αποχώρησε με πρόβλημα στον ώμο στις αρχές του παιχνιδιού. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη αντιμετωπίζει το έμπειρο – στην κατηγορία – Άργος, που γνώρισε, επίσης, την ήττα από την Ολυμπιάδα με 1-3 σετ.

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης ): Μπεσή Εβελίνα, Χειλαδάκη Κέλλυ, Ζερίτη Αθηνά, Ορφανέα Αφροδίτη (c), Μπουζέα Ιωάννα, Μαθιουδάκη Νίκη, Λίκα Αγγελική (λ), Πανταζοπούλου Νάνσυ, Μπότη Καλλιρόη, Βαμβακούση Όλγα, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Βυζά Αναστασία, Μπότη Θεοδώρα, Γεωργιοπούλου Τίνα

Στους άλλους αγώνες επικράτησαν οι γηπεδούχες ομάδες του Ερυθρού Αστέρα και της Παναχαϊκής 2014, στην πρώτη τους εμφάνιση στην Β’ Εθνική, με 3-1 σετ επί του Σπαρτιατικού και του Παμβοχαϊκού αντίστοιχα.