Βαλένθια-Αταλάντα 3-4: Συνεχίζει να γράφει ιστορία η «σταχτοπούτα»

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο «σφράγισε» η Αταλάντα την πρόκρισή της στους προημιτελικούς του Champions League.

Το 4-1 επί της Βαλένθια στο Μιλάνο αποδείχθηκε υπεραρκετό για την ομάδα-θαύμα του Γκασπερίνι, η οποία με τον «καυτό», Ίλιτσιτς, επιβλήθηκε και στη ρεβάνς των «16» των «νυχτερίδων» με 4-3 στο άδειο λόγω… κοροναϊού, «Μεστάγια».
Τα όποια όνειρα των γηπεδούχων για να φτάσουν σε μία… μυθική ανατροπή μετά το «βαρύ» σκορ επί ιταλικού εδάφους, «έσβησαν» μόλις στο 3ο λεπτό με το πέναλτι-γκολ του Ίλιτσιτς (ο Ντιακαμπί υπέπεσε στην παράβαση). Παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πολύ γρήγορα με τον Γκαμεϊρό (21΄), δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και πάλι ο Σλοβένος διεθνής επιθετικός με πανομοιότυπο τρόπο (πέναλτι) έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ιταλική ομάδα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (51΄) ο Γκαμεϊρό έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 67΄ ο Τόρες έβαλε μπροστά την Βαλένθια σε μια προσπάθεια να πάρει, τουλάχιστον, μία νική γοήτρου. Ο «σεληνιαμένος», Ίλιτσιτς, όμως, «χτύπησε» ξανά άλλες δύο φορές, στο 71ο λεπτό ισοφάρισε και στο 82΄ έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο (καρέ) μια μαγική βραδιά για τον ίδιο και την ομάδα του.