Europa Conference League: Η Γούεστ Χαμ νίκησε με ανατροπή την Άλκμααρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου (+videos)

Europa Conference League: Η Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου πήραν προβάδισμα στο Λονδίνο, αλλά η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1.

Τα «σφυριά» δίνουν μάχη για να παραμείνουν στην Premier League, αλλά στην Ευρώπη τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Η Γουέστ Χαμ έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί στον τελικό του Europa Conference League, μολονότι βρέθηκε να χάνει, κόντρα στη ροή του αγώνα, με γκολ του Ρέιντερς στο 41’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ και πήραν τη νίκη κόντρα στην Άλκμααρ των Ελλήνων. Αυτή ήταν η 12η νίκη σε 13 ματς στη διοργάνωση, όπου είναι αήττητη. Για τους φιλοξενούμενους τόσο ο Βαγγέλης Παυλίδης, όσο κι ο Παντελής Χατζηδιάκος έπαιξαν σε όλο το 90λεπτο.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κέρερ, Ζουμά, Ράις, Αγκέρντ, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Πακετά, Μπενραχμά (90′ Φορνάλς), Μπόουεν, Αντόνιο (79′ Ινγκς)
ΑΛΚΜΑΑΡ: Ράιαν, Σουγκαβάρα, Μπέκεμα, Χατζηδιάκος, Ντε Βιτ, Κλάσι, Μέινανς, Ρέιντερς, Όντγκααρντ (68′ Λάχντο), Παυλίδης, Φαν Μπρεντερόντε (80′ Μιχάιλοβιτς).

Στον άλλο ημιτελικά, η εκπληκτική Βασιλεία νίκησε κι αυτή με ανατροπή (2-1), αλλά μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα και πήρε σημαντικό προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό της Πράγας.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα (87′ Μπαράκ), Άμραμπατ (73′ Καστροβίλι), Μαντράγκορα, Ικονέ (81′ Κουαμέ), Καμπράλ (81′ Γιόβιτς), Γκονσάλες (73′ Μπρέκαλο)
ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Χιτζ, Λανγκ, Νουχού, Πελμάρ, Εντόι, Ντιούφ, Τσάκα, Μπέργκερ (86′ Μάλες), Καλαφιόρι (63′ Μιλάρ), Αουγκουστίν (77′ Ζεκίρι), Αμντουνί