Ιστορικές στιγμές για Γκέλιο & Κίελ: Πρόκριση σε “8” Κυπέλλου Γερμανίας, λύτρωση Ντόρτμουντ με Χάλαντ (+video)

Ιστορικές στιγμές για Γκέλιο & Κίελ: Πρόκριση σε "8" Κυπέλλου Γερμανίας

Η Κίελ του Γιάννη Γκέλιου συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Κύπελλο Γερμανίας, αφού πέταξε εκτός συνέχειας την Ντάρμστατ κι έφτασε στους “8” της διοργάνωσης. Λύτρωση με Έρλινγκ Χάλαντ για Ντόρτμουντ, σφαλιάρα για Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Από μοιραίος, έγινε… ωραιός. Ο Γιάννης Γκέλιος έκανε το λάθος και δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) της Κίελ στον αγώνα με τη Ντάρμσταντ, στην πορεία όμως αποδείχθηκε λυτρωτής για την ομάδα του.

Ο 28χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε δύο πέναλτι των φιλοξενούμενων και βοήθησε σημαντικά την Κίελ να επικρατήσει στην ψυχοφθόρο διαδικασία (7-6, 1-1 κ.α.), μία νίκη που της έδωσε το εισιτήριο για τους “8” του Κυπέλλου Γερμανίας. Πρόκειται για ιστορικές στιγμές για τον σύλλογο, ο οποίος -δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι- είχε αποκλείσει στην προηγούμενη φάση την Μπάγερν, έχοντας ξανά σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Γιάννη Γκέλιο.

ΛΥΤΡΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

<

Λίγο αργότερα, η Ντόρτμουντ χρειάστηκε το γκολ του Χάλαντ στο 95′ της παράτασης για να κερδίσει την Πάντερμπορν και να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι είχε εξέλιξη θρίλερ έως ότου οδηγηθεί στην παράταση. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι, δύο γκολ των φιλοξενούμενων όμως στο 79′ και το 90+7′ έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Όλα κρίθηκαν μάλιστα με τη βοήθεια του VAR, αφού ο Χάλαντ σκόραρε αρχικά για το 3-1 στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με την χρήση της τεχνολογίας όμως, ο διαιτητής είδε ξανά μια φάση που έγινε (χέρι στην περιοχή) μερικά δευτερόλεπτα πίσω κι έδωσε το πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Οβούσου να σημαδεύει σωστά από τα έντεκα βήματα.

ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Αυτή που δεν κατάφερε να γλιτώσει το κάζο ήταν η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία λύγισε από την Ροτ Βάις Έσεν στην παράταση (2-1). Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με λευκή ισοπαλία, με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν να βλέπει την τύχη να της γυρίζει την πλάτη, αφού είχε τέσσερα (!) δοκάρια στο ενενηντάλεπτο. Το σφυροκόπημα συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στην παράταση, ο Μπέιλι έδωσε μάλιστα το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 105′, αλλά οι παίκτες της Ροτ Βάις Έσεν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να κάνουν την εντυπωσιακή ανατροπή με γκολ των Κεφκίρ (108′) και Ένγκελμαν (117′).