Λίβερπουλ – Λειψία 2-0: Στους “8” με εκτελεστές Σαλάχ και Μανέ (+video)

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-0 της Λειψίας και στο δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων στην Βουδαπέστη έχοντας για σκόρερ τους Σαλάχ και Μανέ (όπως και στο πρώτο ματς) και σφράγισε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους “8” του Champions League (VIDEO).

Άφησε τον σαδιστικό εφιάλτη της Premier League και τις έξι διαδοχικές ήττες στο (απόρθητο κάστρο της για 3,5 χρόνια μέχρι να σπάσει το αήττητο των 68 αγώνων) Άνφιλντ και βρήκε την ηρεμία, τη γαλήνη και τον παράδεισό της στο Champions League. Όπως και πριν από τρεις εβδομάδες η Λίβερπουλ ταξίδεψε ξανά στην “Puskas Arena” της Βουδαπέστης για να τεθεί αντιμέτωπη με την 2η της φετινής Bundesliga Λειψία και το αποτέλεσμα ήταν καρμπόν.

Οι κόκκινοι νίκησαν εκ νέου τους ταύρους με σκορ 2-0, ξανά και τα δύο γκολ τους στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε λίγα λεπτά, ξανά με τους ίδιους παίκτες Σαλάχ και Μανέ (με την ίδια ακριβώς σειρά όπως στον αγώνα της 16ης Φεβρουαρίου) και έτσι με συνολικό σκορ 4-0 πανηγύρισαν μία σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η επιστροφή του Φαμπίνιο στα χαφ ανέβασε επίπεδο τους πρωταθλητές Αγγλίας στη μεσαία γραμμή καθώς ο Βραζιλιάνος συνέθεσε μία φοβερή τριπλέτα μαζί με τους Βαϊνάλντουμ και Τιάγκο (σχεδόν απροσπέλαστοι αμυντικά και άκρως δημιουργικοί ταυτόχρονα), με τη νίκη μάλιστα αυτή να έρχεται με ωραίο ποδόσφαιρο και αρκετές καθαρές ευκαιρίες απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Η Λίβερπουλ έδειχνε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα έχοντας σωστή κυκλοφορία της μπάλας, με την Λειψία να αγγίζει ωστόσο το γκολ στο 10′, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τους Γερμανούς να βγάζουν γρήγορη κόντρα και τον Άλισον να κάνει σπουδαία επέμβαση σε τετ α τετ με τον Όλμο.

Στο 19′ ήρθε η απάντηση της Λίβερπουλ στις καλές ευκαιρίες με την κεφαλιά του Ζότα (από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ) που απέκρουσε ο Γκουλάσι, ενώ και η συνέχεια βρήκε τους κόκκινους στη θέση του οδηγού απέναντι στην ομάδα του Νάγκελσμαν που έδειχνε άτολμη και διστακτική.

Στο 24′ μάλιστα οι πρωταθλητές Αγγλίας έχασαν τεράστια ευκαιρία για το προβάδισμα, όταν ο Σαλάχ βγήκε μόνος απέναντι στον Γκουλάσι μετά από εκπληκτική πάσα στον κενό χώρο του Τιάγκο αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ούγγρο κίπερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μανέ βρήκε εξαιρετικά τον Αλεξάντερ-Άρνολντ και χρειάστηκε η σωτήρια παρέμβαση του Ουπαμεκανό για να μην πάει η μπάλα στον Σαλάχ και από εκεί στα δίχτυα ενώ στο 34′ η Λειψία φάνηκε ξανά μετά από ώρα “απουσίας”, με το σουτ του Φόρσμπεργκ μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ.

Ο Ντιόγκο Ζότα είχε και αυτός δύο καλές στιγμές να σκοράρει αλλά δεν βρήκε δίχτυα ούτε στο 41′ (απέκρουσε ο Γκουλάσι) ούτε στο 45+1 (η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων σε πλασέ από πλεονεκτική θέση) για να μείνει το 0-0 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Αποτέλεσμα που εξυπηρετούσε ασφαλώς την Λίβερπουλ από τη στιγμή που είχε το 2-0 του πρώτου αγώνα αλλά και που την αδικούσε συνάμα, από τη στιγμή που έβγαζε καλύτερη εικόνα έναντι της Λειψίας, έχοντας περισσότερες καθαρές ευκαιρίες και επιτρέποντας πολύ λιγότερες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Άλισον.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λίβερπουλ να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο έχοντας σε εξαιρετική βραδιά την τριάδα των μέσων της Φαμπίνιο – Βαϊνάλντουμ – Τιάγκο και τον Νάγκελσμαν να προσπαθεί να ανακατέψει την τράπουλα κάνοντας τρεις αλλαγές ως το 60′, με τους Σέρλοθ, Χουάνγκ και Κλάιφερτ να είναι τα νέα πρόσωπα των ταύρων.

Στο 65’η Λειψία άγγιξε το γκολ που θα έβαζε φωτιά στην υπόθεση πρόκριση καθώς η μπάλα από την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σέρλοθ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, όμως αυτό δεν ήρθε και στο 70′ έφτασε η τιμωρία της, με τους παίκτες του Κλοπ να κρύβουν τη μπάλα με πολλές πάσες, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Γκουλάσι από εξαιρετικό συρτό αριστερό πλασέ του Σαλάχ εντός περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα οι κόκκινοι γύρισαν εκ νέου εξαιρετικά τη μπάλα έξω από την περιοχή της Λειψίας, για να φτάσει αυτή στον Οριγκί που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και τον Μανέ να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής για να κάνει το 2-0 με ένα εύκολο για την κλάση του Σενεγαλέζου πλασέ.

Με το γκολ αυτό οι κόκκινοι έβαλαν για ύπνο το ματς στα τελευταία 15 λεπτά από τη στιγμή που είχαν καθαρίσει την πρόκριση, με τον Κλοπ να κάνει άλλες τρεις αλλαγές από το 82′ και μετά (στο 90′ μπήκε και ο Κώστας Τσιμίκας αντί του Ρόμπερτσον) και το φινάλε να βρίσκει την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ να καπαρώνει μία πρόκριση που της προσφέρει τεράστια ένεση ηθικού για την τελική ευθεία των αγωνιστικών της υποχρεώσεων σε Αγγλία και Ευρώπη.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον (90′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (82′ Μίλνερ), Τιάγκο (72′ Κεϊτά), Μανέ (90′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Ζότα (71′ Οριγκί)

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Μουκιέλε, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Καμπλ (46′ Σέρλοθ), Άνταμς, Όλμο (72′ Χαϊνταρά), Σάμπιτζερ, Ενκουνκού, Πόουλσεν (60′ Χουάνγκ), Φόρσμπεργκ (60′ Κλάιφερτ).