Παρί Σεν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα 1-1: Η πρόκριση κρίθηκε στη Βαρκελώνη (+video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκε στους “8” του Champions League μετά το ισόπαλο 1-1 την Τετάρτη το βράδυ στο Παρίσι με την Μπαρτσελόνα με την ομάδα του Λιονέλ Μέσι να μην μπορεί να κάνει το θαύμα και την ανατροπή του 1-4 της Βαρκελώνης. (VIDEOS)

Μετά το 4-1 στη Βαρκελώνη με την εκπληκτική εμφάνιση του Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν βρισκόταν με το ένα πόδι στους “8” του Champions League και μόνο το όνομα του αντιπάλου, η κλάση του Μέσι αλλά και το γεγονός πως οι Καταλανοί πριν μερικά χρόνια είχαν καταφέρει να κάνουν το θαύμα και να προκριθούν έδιναν κάποια τύχη στους φιλοξενούμενους.

Τέτοια… ποδοσφαιρικά θαύματα όμως δεν μπορούν να συμβαίνουν συνέχεια με αποτέλεσμα η Παρί να πάρει την πρόκριση μετά το ισόπαλο 1-1 στο Παρίσι την Τετάρτη το βράδυ. Οι γηπεδούχοι απέκλεισαν τους Καταλανούς και μπορούν φέτος να ονειρεύονται να φτάσουν αρκετά μακριά στο φετινό θεσμό.

Ο Λιονέλ Μέσι προσπάθησε από την πλευρά του, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, αλλά στάθηκε και μοιραίος για την ομάδα του καθώς αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και αν σε εκείνο το σημείο είχε δώσει προβάδισμα στην ομάδα του κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα είχε συμβεί.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Ντεμπελέ ως σέντερ φορ προσπάθησε να χτυπήσει στην πλάτη της άμυνας της Παρί θέλοντας να βάλει ένα γρήγορο γκολ. Ο Ντεμπελέ μάλιστα είχε δύο-τρεις καλές στιγμές στις οποίες όμως αστόχησε και δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Κάτι που έκαναν οι γηπεδούχοι μετά από ένα κατά λάθος πέναλτι που έκανε ο Λαγκλέ ο οποίος πάτησε τον Ικάρντι στην προσπάθεια που έκανε ο Αργεντινός να πάρει καλή θέση στην περιοχή. Ο διαιτητής είδε το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα με τον Εμπαπέ να αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών και να ευστοχεί για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα όμως ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα για να ισοφαρίσει το σκορ. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ζύγισε το πόδι του και σούταρε με το αριστερό για να στείλει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Νάβας και έκανε το 1-1. Ένας εντυπωσιακός τρόπος για να γιορτάσει ο Μέσι τα 120 γκολ στο Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή του σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος μετά από πέναλτι που έκανε ο Κουρζαβά στον Κριζμάν. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση του, έστειλε τη μπάλα στο κέντρο, με τον Νάβας να διώχνει με το αριστερό του πόδι και εν συνεχεία έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΜΠΑΡΤΣΑ, ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΠΑΡΙ
Και στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, είχε την υπεροχή, κυκλοφορούσε όμορφα τη μπάλα και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Νάβας.

Ο Μέσι θα μπορούσε να είχε δώσει προβάδισμα στην ομάδα του στο 60′ μετά από μια εκπληκτική πάσα του Ζόρντι Άλμπα αλλά ο Μαρκίνιος με ένα τρομερό τάκλιν έκοψε τη μπάλα και ο Αργεντινός έχασε μια ακόμη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Νάβας με τις γροθιές έδιωξε κεφαλιά του Μπουσκέτς από το ύψος της μικρής περιοχής με το 1-1 να παραμένει σε εκείνο το σημείο. Οι Καταλανοί συνέχισαν και έψαχναν το γκολ, έστω για να φτάσουν στη νίκη αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα η Παρί είχε ελάχιστες καλές στιγμές σε αυτό το δεύτερο μέρος και δεν απείλησαν την εστία του Τερ Στέγκεν.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά, Γκέιγ (60′ Περέιρα), Παρέδες, Βεράτι, Ντράξλερ (59′ Ντι Μαρία), Ικάρντι, Εμπαπέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Μινγκέθα (35′ Φίρπο), Λανγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ.